Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling nedir?

Peeling üst derinin soyulması ve derinin yenilenip gençleştirilmesidir

Kimyasal peeling uygulaması meyve asitleri ile yapılan soyma işlemidir. (Şeker kamışından elde edilen glikolik asit,sütten elde edilen laktik asit vb.)

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır ve Nasıl Etki Eder?

Kimyasal Peeling, solüsyonların cilde sürülmesi şeklinde uygulanır. Bu solüsyonlar ciltte tedavi edilecek soruna göre  meyve asiti içeriği olan,istenen derinliği ve etkiyi elde etmek için çeşitli konsantrasyon ve çeşitli etki gücünde olan çok sayıda maddeyi içeren geniş bir gruptur. Cilt üzerine sürüldüklerinde deri yüzeyinde kimyasal bir yanık oluşturur. Bu yanığın derinliği uygulanan maddenin tipine, konsantrasyonuna göre değişir. Sonuçta deri üzerinde amaçlanan derinliğe kadar olan hücrelerin dökülmesini sağlayarak etkisini gösterir. Bunun etkisiyle deride yeni hücrelerin yapımı hızlanır,problemli cilt ortadan kalkar.Cilt daha genç hücreler tarafından tekrar oluşturulur.

Uygulama seanslarının sayısı cildin tipine,problemin geçmişine ve derinliğine bağlı değişir.2seans arası 2-3 hafta olmalıdır.Uygulama sonrası cildi iyi korumak büyük önem taşır.

Kimyasal Peelingler Hangi Amaçlarla Kullanılırlar?

Yüzde yaşlanma ve güneş gibi nedenlerle oluşan kırışıklar, akne izleri,yüzdeki genişlemiş gözenekler, çiller, doğum lekeleri, güneşe bağlı lekeleri azaltmak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Uygulama sonrası cildin yumuşaklığı ve canlılığı artar;daha taze, gergin, genç, parlak ve elastik bir hale gelir.

Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

İçeriğe karşı alerji, bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar, bazı cilt hastalıkları (Egzama, dermatit vb), viral cilt hastalıkları (Herpes vb), yara iyileşme problemleri, açık yara varlığı, lazer uygulaması, radyasyon tedavisi, akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlarda (Roacutane), güneşe aşırı duyarlılık yaratan bazı hastalıklar (Porfiria vb) gibi durumlarda peeling işlemi ya uygulanmaz ya da durum ortadan kalkıncaya kadar ertelenebilir.

Yaz aylarında, güneş ışığının daha aktif olduğu dönemlerde uygulama yapılması önerilmez.

Dr. Cilek CAN

  • GÜZELLİK MERKEZİ

  • Ziyaretçi Defteri

  • Takvim

  • İstatistik

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Dr. Dilek CAN  - BİGEST (Kişisel Bakım ve Sağlıklı Yaşam Merkezi)